Novinky

Hodnotenie používateľov: 5 / 5

Hviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívneHviezdy sú aktívne
 

nadpisskdoclankuFUTURAczDnes už by sme pôvodný model Futura nazvali ťažkým retrom. Vintage kúskom, ktorý by ste dnes už len ťažko zháňali. Rokmi overená klasika, ktorá v sedemdesiatych rokoch vzala útokom všetky módne časopisy a búrala a opäť stavala trendy okuliarového dizajnu. Kultový model, ktorému prepadli aj hviezdy vtedajšieho hviezdneho neba, od Eltona Johna po Johna Lennona. Tento dnes už ikonický model sa v roku 2020 dočkal znovuuvedenia na trh. A nebola by to prémiová rakúska značka Silhouette, keby to nebolo s veľkou parádou ako sa na túto ikonickú značku patrí. 

Kombinácia dizajnovej ikony a bezrámovej technológie modelu Titan Minimal Art, vznikla Titan Minimal Art Futura 2020, úžasná pocta ére sedemdesiatych rokov. Futuristický oversized tvar, ktorý sa od pôvodnej Futury prakticky nelíši, je v Titan Minimal Art Futura v popredí, rovnako ako v sedemdesiatych rokoch. Celorámový tvar technológie lens-in-lens (rám tvorí polykarbonátový štít) a výraz do tvaru písmena U robí z Futury ozajstné vyjadrenie módy. Minimalistický dizajn tzv. perovky tento odvážny tvar jemne krotí a dopĺňa o trend dnešnej doby, ktorým je jednoduchosť, ľahkosť, nie však nuda. Tieto dnes už kultové okuliare prichádzajú na trh v piatich farbách. Aké to bolo priviesť späť na svet ikonu starú už štyridsať rokov? Na to sme sa v rozhovore opýtali dizajnéra, ktorý má novú Futuru na svedomí. 

 

 ROZHOVOR S DIZAJNÉROM GERHARDOM FUCHSOM 

futuraslvlevo

 

Čo robí Futuru tak výnimočnou? 

PPôvodný model Futura prišiel na trh na začiatku sedemdesiatych rokov a vďaka tomu si Silhouette urobila v módnom svete meno. Začali sme nový trend moderných a veľmi veľmi futuristických a odvážnych okuliarov. Dnešná Futura kombinuje expresivitu pôvodného, dnes už kultového modelu s inovatívnymi materiálmi a neuveriteľnou ľahkosťou a komfortom pri nosení. 

Povedzte nám viac o predchodcovi Futura. Aké to bolo zrazu preraziť s takým modelom? 

Kolekcia Futura je pôvodne zo sedemdesiatych rokov, to som ešte nebol súčasťou tímu Silhouette. Celkovo celý tím Silhouette bol v tej dobe omnoho menší a mladší. Zvlášť vtedajšia dizajnérka Dora Demel bola neuveriteľne kreatívna a vo svojom dizajne správne drzá. Futura bola celosvetovou senzáciou. Vtedajšie superstar ako Elton John alebo John Lennon sa do našej Futury úplne zbláznili.  

 

 Kde ste pre novú Futuru hľadali inšpiráciu? 

Nechcel som sa úplne zameriavať na zdroje inšpirácie. Mojím cieľom a zámerom bolo reinterpretovať Futuru do dnešnej doby a doplniť ju o našu ikonickú ľahkosť a minimalizmus, ale stále zachovať jej expresívny dizajn. Je zaujímavé, že aj dnes vyzerá model stále futuristicky a to sme sa už posunuli o pár desiatok rokov dopredu. 

 

 

 

 

futuraslvlevo2

Čím sa podľa Vás TMA Futura líši od ostatných módnych slnečných okuliarov? 

Odvážny, povedal by som až ľahko kozmický dizajn je naozaj výnimočný. Okamžite upúta pozornosť. Model Futura kombinuje to najlepšie zo sveta dizajnu a technológie, ktorú značka Silhouette za svoju bohatú päťdesiat ročnú históriu mohla ponúknuť. 

Futura je naozaj kultová, má fanúšikov po celom svete a to už desaťročia. Ako by ste porovnali Vašu reinterpretáciu s pôvodným modelom? 

NNová Futura je oproti tej pôvodnej veľmi ľahká. Nepoužívame ťažký acetát. Kombinujeme ultra ľahký materiál SPX+ s vysoko kvalitným titánom. Pôvodný výrez to tvaru U sme zachovali, ten sa požíval už v sedemdesiatych rokoch.

Je pre Vás ako pre dizajnéra jednoduchšie reinterpretovať takú ikonu ako je Futura alebo prísť s úplne novým modelom, dizajnom? 

Ani jedno nie je prechádzka ružovým sadom. Aj keď reinterpretujeme naše ikonické klasiky, nikdy nechceme model len skopírovať. Podľa mňa by dizajnér nikdy nemal urobiť krok späť, čo do technológie, dizajnu a komfortu pri nosení. Iba skopírovať staršie modely neprichádza do úvahy. 

Skúste nám tromi slovami opísať Futuru. 

Moderná, futuristická, expresívna. 

 

 

 

 

SIL IG FB Stories BTS TMA Futura 4077 4010 2 until 11 2021

 Ktoré prvky Futury sú podľa Vás pre Silhouette typické aj po takom čase?  

Všetky! Bezkĺbové stranice Titan Minimal Art, dynamické línie a nedosiahnuteľný komfort pri nosení a úžasná ľahkosť. Výrezy do tvaru písmena U sú totožné s pôvodným modelom. Ihneď viete, kam model zaradiť. 

TMA Futura je čo sa týka stredu okuliarov veľmi odvážna, zatiaľ čo stranice sú jemné a subtílne. Bolo zložité taký model navrhnúť a povedať si, áno, toto je to pravé? 

Keďže stred je vyrobený technológiu ´´lens-in-shield´´ (okuliarové sklo je zasadené do štítového rámu), tak stranice Titan Minimal Art sú tým pravým doplnkom. Vďaka tomu expresivita rámu ešte viac vynikne. Titán sme zakomponovali aj do samotného výrezu v prednej časti a tým sa dizajn krásne prepojí.

TMA Futura sú ozajstným fashion statementom. Máte nejaký typ ako ich nosiť? 

Áno, sú veľmi neobyčajné, ale aj napriek svojmu odvážnemu dizajnu sú línie veľmi harmonické a štýlové. Farby sú ľahko tlmené a dokážu tak podporiť každý look a outfit. Tieto slnečné okuliare sú skvelým módnym doplnkom ako pre ženy, tak aj pre mužov. 

 

 

 

 

Zostaňte v kontakte

  • Alžbetina 2, 040 01 Košice
  • strabilia@strabilia.sk
  • 0918 544 249
  • strabilia@strabilia.sk